U ponudi imamo veliki izbor plivajućih zamajaca visokog kvaliteta za sve vrste vozila. Za vas izdvajamo neke od njih koje trenutno možete kupiti po akcijskim cenama. Našu kompletnu ponudu plivajućih zamajaca možete pogledati jednostavnim odabirom željenog vozila u meniju iznad!
Svrha zamajca motora je prvenstveno da očuva tzv. rotacionu energiju. Iz tog razloga ovaj sklop ima veliku rotacionu inerciju, odnosno radi se o diskovima velike mase, što se iz imena i da zaključiti. Zamajac motora se konstruiše tako što se spajaju dva diska između kojih je sistem od dve radijalno postavljene opruge.
Zahvaljujući takvoj konstrukciji, plivajući zamajac sprečava dinamičke udare pri startovanju i smanjuje vibracije koje potiču od rada motora, kada se broj obrtaja radilice naglo menja. Optimalni vek trajanja plivajućeg zamajca je oko 150.000 km.
Kada auto pređe tu kilometražu, karakteristike zamajca se menjaju, zbog čega on više ne obavlja svoju funkciju kako treba. Posledica je da se javljaju vibracije pri startovanju i gašenju motora, vibracije u leru (naročito ako je lamela nova), vibracije pri polaganom kretanju, kada se pedala kvačila sporo otpušta, itd.
Zahvaljujući principu rada, plivajući zamajac, u stvari, čuva menjače koji nisu dorasli sve jačim motorima. To je naročito tačno kod turbo dizela sa ogromnim obrtnim momentima. On štiti menjač tako što on strada, pa se tretira kao običan potrošni deo. Proizvođači automobila ne žele da prave jače menjačke kutije koje bi mogle da izdrže sve veću snagu modernih motora i njihov obrtni moment. Oni su pronašli rešenje kojim sebi obezbeđuju veći profit i konkurentnost na tržištu, a na kupca prebacuju trošak zamene plivajućeg zamajca.
Simptomi lošeg plivajućeg zamajca?
Dotrajalost plivajućeg zamajca će se manifestovati kroz lupanje, više vibracija, trešenje prilikom startovanja i gašenja motora. Međutim, za ove simptome može da se ispostavi i da je dotrajao samo neki od nosača motora, što je finansijski mnogo povoljniji kvar za rešavanje.
Kako da sačuvate plivajući zamajac od kvara?
Ako nežno vozite automobil, to će biti najbolji način da sačuvate plivajući zamajac. Ono što ne bi trebalo da radite je da ubrzavate punim gasom pri niskim brojevima obrtaja, zato što se tada veće opterećenje prenosi na opruge plivajućeg zamajca. Na primer, ako preticanje možete da obavite u četvrtom ili petom stepenu prenosa, učinite to u četvrtom. Time se snaga do točkova prenosi pri višim obrtajima, što na plivajući zamajac prenosi manje opterećenja. Takođe treba izbegavati i agresivna kočenja motorom.
Kada je potrebna zamena plivajućeg zamajca?
Kada su simptomi dotrajalog zamajca blagi, neki majstori će vam reći da još uvek nije vreme za zamenu, već da treba sačekati dok se simptomi ne pogoršaju. Kada su simptomi jaki, tada nikako ne treba više čekati. Međutim, čim počnu blagi simptomi, neće proći puno vremena dok se oni ne pogoršaju. To svakako možete malo da odložite pitomijim načinom vožnje.
Zato zamenu zamajca ne treba odlagati. Neispravan plivajući zamajac će uticati negativno i na druge delove motora, dok u ekstremnim slučajevima može da dovede i do pucanja radilice, a to će sa sobom povući i čitav niz drugih delova koji stradaju.
Kako da poručite plivajući zamajac?
Putem naše online prodavnice omogućavamo vam jednostavan, brz i lak način, da pronađete, odaberete i naručite sve vitalne delove koji vam mogu biti potrebni bilo za redovan servis ili popravku vašeg vozila, među kojima i plivajući zamajac.
Originalni delovi renomiranih svetskih proizvođača su garancija kvaliteta, a najpovoljnije cene razlog zadovoljstva naših kupaca.
Iskusan tim stručnih konsultanata će vam vrlo rado pomoći da napravite pravi izbor za svoje vozilo. Naše dugogodišnje iskustvo u prodaji auto delova pomoći će vam da rešite sve dileme.
Slobodno nas pozovite ukoliko imate bilo kakvih pitanja na: 011/43-000-45 svakog radnog dana od 8:30 do 16:30, i subotom od 9.00 do 14.00.