Ako j’ zima nije lav… Osim ako nas nužda ne smesti u hladan automobil sa zamagljenim staklima, tvrdim metlicama, nepouzdanim akumulatorom ili nekim drugim problemom o kome smo govorili u prethodnom tekstu o pripremi automobila za zimu. Kada se ovome pridoda istanjeni novčanik koga čitave zime vozimo na rezervi, jasno je da će predstojeća hladna sezona staviti na probu celokupno naše umeće za snalaženje i racionalnu eksploataciju vernih četvorotočkaša.
Kako se hladno vreme brzo približava, a sa njim pod ruku stižu i povećani troškovi života, u prvi plan stavljamo neke od ideja za uštedu novca dok se kotrljamo na četiri točka, rastrzani između porodičnih i poslovnih obaveza i planova za predstojeću sezonu odmora. Ovi saveti pokrivaju širok spektar problema sa kojima biste se mogli suočiti kao vozač ove zimske sezone – kao i neke dodatne trikove za uspešno rešavanje svakodnevnih problema koje donose nepovoljni vremenski uslovi.
Ko štedi, (auto mu) više vredi
Dok u svom domaćinstvu brojimo kilovate utrošene električne energije trudeći se da ugrabimo popuste za racionalnu potrošnju, sličnu taktiku možemo primeniti i na pokretnu imovinu. Automobil će nam ovakvu pažnju nagraditi višestruko nižim troškovima eksploatacije, udobnijom i sigurnijom vožnjom. Tako će mu svakako i produžiti radni vek.
1. Vozite mekano i mirno
Brza vožnja sa naglim ubrzanjima može biti uzbudljiva, ali to je skup hobi. Vožnja malo ispod ograničenja brzine i izbegavanje naglih ubrzanja efikasnije koristi gorivo i smanjuje habanje guma i delova motora. Izbegavajte udarne rupe i grube kolovoze da biste produžili život sistemu za oslanjanje, felnama i elementima karoserije.
Korišćenjem tempomata kada ste na otvorenom putu možete da uštedite gorivo i sprečite preterano opterećenje motora. Treba samo voditi računa o tome kada treba, odnosno ne treba koristiti tempomat i pratite preporučene bezbednosne savete. Ako želite da uštedite na benzinu dok ste na otvorenom putu, držite se propisanih ograničenja brzine. Matematika je jasna: pri brzini od 120 km/h vozilo troši oko 20% više goriva nego kada se brzina ograniči na 100 km/h. Novcem koji uštedite na ovaj način možete da se počastite celokupnom zimskom zalihom tečnosti za pranje vetrobranskog stakla, na primer.
2. Vozite nežno kada je automobil hladan
Automobili su najmanje efikasni kada su hladni. Ako vozite oštro odmah po pokretanju motora, udvostručujete potrošnju goriva, dok se motor znatno brže haba zbog lošijeg podmazivanja. Takođe, nije pametno ni ostaviti motor da predugo radi u praznom hodu. Moderni motori su dizajnirani tako da rade optimalno od trenutka kada okrenete ključ, pa im zagrevanje praktično nije potrebno. Ako volite da vam je kabina topla pre ubacite u prvu brzinu i krenete svojim putem, proverite stanje sistema za grejanje i razmotrite investiciju u vozilo sa grejanim sedištima.
3. Preduzmite jednostavne provere automobila pre nego što se pojavi problem
Postoje neke vrlo jednostavne provere vozila koje možete da obavite sami pre nego što se vreme promeni. Nekad je samo brzim „skeniranjem“ moguće detektovati mali problem pre nego što se razvije nešto što mehaničar treba da pogleda. Više o ovome pročitajte u tekstu o najčešćim problemima sa automobilom.
4. Pratite pritisak u gumama
Ne postoji način da se pretera sa ovim savetom. Nedovoljno napumpane gume povećavaju potrošnju goriva (i do 10%), brže se troše i otežavaju vožnju. Obradujte sebe meračem pritiska i eventualno ručnim kompresorom, isplatiće se kroz uštedu na gorivu i manje vulkanizerske troškove.
5. Koristite odgovarajuće ulje
Pogrešno motorno ulje može uzrokovati povećano naprezanje motora, veću potrošnju goriva i brže habanje. Informišite se o odgovarajućoj vrstu maziva za vaš automobil i zamenite ga prema preporuci proizvođača. Kad ste već umazali prste uljem, odvojiti vreme i za promenu filtera. Čisti filteri za vazduh i ulje pomažu vašem motoru da radi efikasnije. Ako je kojim slučajem vreme za veliki servis, ne odlažite ga.
6. Ispraznite prtljažnik i odbacite krovni nosač
U proseku, svakih 50 kg dodatnog tereta u, odnosno na automobilu povećava potrošnju goriva za 2 odsto. To se naročito odnosi na uslove kreni-stani vožnje u gradu. Takođe, krovni nosači i krovne kutije i korpe ne treba da služe kao ukras ako se ne koriste, jer i oni svojom masom i otporom strujanju vazduha povećavaju potrošnju goriva i do 10%.
7. Proverite ima li životinja pod haubom
Da, zaista proverite. Svake zime videćete novinski članak koji govori o vozačima koji su svojim vozilima nalaze glodare, ptice, pa čak i mačke koje se tu nastanjuju da bi se ugrejale tokom hladnih dana. Životinje koje traže sklonište mogu da oštete žice, cevi i creva ili da se zaglave u motoru, pa jednostavnim podizanjem haube treba otkloniti i ovu sumnju i tako sprečiti povređivanje životinje ili oštećenje automobila. Čak i ako nema krznenih slepih putnika, dobra je praksa da proverite da li se pod haubom kriju neki drugi potencijalni problemi, kao što su curenja ili nedostatak ulja i tečnosti.
8. Kupite držač za pametni telefon
Korišćenje mobilnog telefona u vožnji podleže strogo kontrolisanim propisima čije ignorisanje povlači za sobom prekršajne prijave i skupe kazne. S druge strane, pametni telefoni mogu biti važan saveznik svakog vozača (navigacija, reprodukcija muzike, vođenje evidencije servisa itd.), pa im treba obezbediti fiksnu poziciju u držaču, kada je njihovo korišćenje u skladu sa zakonom. Savet je da birate držač za pametni telefon koji se pričvršćuje za elemente kontrolne table, a ne za vetrobran, tako da vam ne zaklanja pogled.
Kad je već o pametnih telefonima reč, kratko skrećemo pažnju na nekoliko korisnih aplikacija koje će vam uštedeti novac i vreme tokom vožnje (u jednom od narednih tekstova na blogu napravićemo detaljniju analizu najboljih aplikacija za korišćenje u automobilu).
- Google Maps: najkorišćeniji program za navigaciju sa obiljem naprednih karakteristika, uključujući izveštaje o stanju u saobraćaju u realnom vremenu uštedeće vam mnogo vremena pri planiranju najefikasnijih ruta.
- Waze: aplikacija slična prethodnoj, s mogućnošću ostavljanja napomena o zastoju, saobraćajnim nezgodama, radovima na putu i drugim informacijama koje razmenjuju brojni korisnici ovog servisa kod nas i u svetu.
- Parking Manijak: jedna od najpopularnijih aplikacija za plaćanje parkiranja, koja automatski detektuje zonu u kojoj se nalazite i omogućava plaćanje putem SMS-a. Jer zaista nema smisla plaćati skupe „doplatne karte“ Parking servisu zbog pogrešno upisane registracije ili zone.
- MyPatrol (Moja patrola): često je pitanje da li je kažnjivo signalizirati prisustvo patrole saobraćajne policije vozačima koji idu u susret – možda se patrolama neće dopasti to što im skidate „loptu s noge“, ali treba znati da time ne pravite prekršaj. U konačnici, važno je da je brzina kretanja prilagođena uslovima na putu, bila patrola u blizini ili ne. Ali ako ste baš radoznali gde tačno produžena ruka zakona sprovodi svoju vaspitno-obrazovnu delatnost, ova aplikacija će biti od velike pomoći.
U ponudi je i mnoštvo aplikacija za praćenje potrošnje goriva, koje su po pravilu pouzdanije od putnog računara, a često nude i obilje korisnih saveta za uštedu goriva.
9. Nabavite auto delove sami
Lokalni servis vas je „klepio po ušima“ cenom novih delova? Razmislite o tome da sami kupite delove na mreži, kod pouzdanog prodavca i koristite lokalnu (proverenu) radionicu da ih uklopite. Ovo bi vam potencijalno moglo uštedeti brdo novca. Za radionicu ne znamo, ali kada su delovi u pitanju, ProdajaDelova je adresa koju tražite!
***
U sledećem nastavku pozabavićemo se principima bezbedne vožnje tokom zimskih meseci, savetima za izbor tečnosti za pranje vetrobranskog stakla i ispitivanje vitalnosti akumulatora, kao i finalnim proverama koje treba obaviti pre polaska na zimski odmor.
Zimske čarolije #1: zamagljena stakla
Ako postoji nešto zbog čemu se nimalo ne radujemo tokom zime, onda su to zamagljena stakla. Praktično nema vozača koji se nije suočio sa ovim neprijatnim problemom, koji je naročito izražen tokom jutarnjih i večernjih časova i na kratkim gradskim relacijama. Ima li leka?
Jedna od najvažnijih stvari tokom zime je dobar grejač kabine. Sve je lakše kad je u vozilu toplo dok se napolju bogovi snega i leda poigravaju sa smrtnicima, ali sreću tada kvari kondenzacija vlage sa unutrašnje strane stakla koja se prosto ne da rešiti. Evo šta nam je činiti:
- Očistite prozore. Prljavština koja se tokom vožnje nakuplja sa spoljne strane zadržava i vlagu i toplotu, gradeći plodno tle za zamagljene prozore. Održavanje čistih stakala tokom zime važnije je nego i bilo kom drugom periodu godine. Kada čistite prozore, koristite kvalitetna sredstva za stakla ili tečnosti za vetrobran i uverite se da ste ih potpuno osušili pre nego što se udaljite od automobila. Ako na prozoru ostane vode, ona će se smrznuti i doprineti tome da sledećeg jutra još glasnije uzdišete za toplim letnjim danima dok strugačem za led orete po šoferšajbni.
- Nanesite sprej protiv kondenzacije. Sprej protiv zamagljivanja stakla stvoren spreči kondenzaciju na staklu (oni koji nose naočare su se verovatno već susreli sa ovakvim sredstvom) i on se obično nanosi u jednom sloju. Sprej protiv zamagljivanja može da se kupi u bolje opremljenom supermarketu ili online, uz ostala sredstva za odleđivanje i zaštitu.
- Nemojte koristiti recirkulaciju vazduha. Ako vam se prozori zamagljuju više nego obično, proverite dugme za recirkulaciju na sistemu ventilatora. Ako sistem „vrti“ samo vazduh iz kabine, vlaga će se nakupiti i početi da se kondenzuje na unutrašnjoj strani stakla. Zato podesite ventilator da unosi svež vazduh, koji je hladan i suv.
- Topli vazduh u kombinaciji sa klima uređajem. Ako istovremeno sa grejačem kabine uključite i klima uređaj, dobićete kombinovano dejstvo zagrevanja i isušivanja vazduha, što će brže dovesti do eliminacije nepoželjne vlage.
- Očistite cipele i kaput. Prozori se zamagljuju zbog vlage, a nje ima u izobilju na vlažnim cipelama i odeći koju unosimo u automobil. Zato otresite sneg sa jakne i cipela pre nego što uđete u vozilo.
- Kupite silicijumski apsorber. Odvlaživači na bazi silicijuma funkcionišu slično kao paketići silicijum-dioksida u odeći ili pakovanjima elektronskih uređaja. Apsorberi vlage se mogu kupiti u tegli ili u vrećicama koje se mogu staviti u vozilo kako bi upijale vlagu.
- Uklonite svu tečnost iz vozila. Ne ostavljajte napitke u automobilu i uzdržite se od ispijanja toplih napitaka u kabini, jer su oni savršen recept za zamagljene prozore.
- Krema za brijanje. Ljubitelji „kućnih radinosti“ verovatno neće odoleti porivu da probaju drevni savet za odmagljivanje stakla pomoću pene za brijanje. Mi smo to isprobali i uglavnom smo zadovoljni rezultatima – trik je u tome da se malo sačeka da pena što efikasnije emulguje nevidljive čestice masnoće i prljavštine s prozora koji pospešuju kondenzaciju. Pena se nanosi na staklo u jednom izdašnom sloju, a uklanja se suvim sunđerom ili krpom. Na ovaj način očišćeno staklo ne bi trebalo da se magli sledećih pet do sedam dana.
- Pozovite mehaničara. Ako se prozori uporno magle i posle svih preduzetih koraka (uključujući egzorcizam), problem je verovatno negde ispod haube. Možda postoji nekakva pukotina ili curenje koje stvara višak vlage u kabini. To takođe može ukazivati na problem sa kompresorom klima uređaja i drugim delovima sistema za klimatizaciju. U ovom slučaju samo mehaničar može da pomogne.