Priprema za putovanje u poslednjem trenutku

Pre svakog puta treba obaviti nekoliko rutinskih provera na automobilu

Leto je na izmaku, a vi se još niste makli s kućnog praga? Ne očajavajte, kraj leta je idealno vreme da putujete automobilom i nadoknadite sve što se propustili tokom sezone – izuzimajući gužve, nervozu, visoke cene i druge „benefite“ masovnog turizma. Rešite formalnosti oko godišnjeg odmora, spakujte sve što vam treba i obavite nekoliko rutinskih provera na automobilu. Ne znate o kakvim proverama govorimo? Čitajte dalje...

Putovanje automobilom je najbolji mogući način da vidite svet, provedete vreme sa voljenim osobama i doživite osećaj nesputane slobode na otvorenom putu. Međutim, pre nego što prislonite đon na papučicu gasa i krenete u zalazak sunca, treba da se uverite da je i vaš automobil podjednako oran za putovanje.

Adekvatna priprema može da napravi razliku između krajnje prijatnog i neopisivo stresnog iskustva koje neočekivani kvarovi nose sa sobom. Bez obzira na to da li se spremate za brzinsku vikend turu za „provetravanje mozga“ ili višednevnu avanturu po dalekim drumovima, treba da znate kako da pripremite automobil za predstojeće izazove i izbegnete muke na vrućem asfaltu. Posebno je važno da se ne bavite mitovima o održanju vozila, već da se usredsredite na najvažnije provere koje će potvrditi pouzdanost vozila i omogućiti vam da pođete hladne glave u vrelu avanturu.

Gume

Gume su jedini deo automobila koji dolazi u direktan kontakt sa putem, što ih stavlja na sam vrh liste najvažnijih komponenti koje treba pregledati pre putovanja. Šta sve treba da proverite kako biste sprečili da vam, statistički gledano najkvarljiviji deo automobila pomrsi planove?

  • Pritisak vazduha. Odgovarajući pritisak u gumama je od velikog značaja za bezbedno upravljanje, optimalnu potrošnju goriva i udobnost. Nedovoljno naduvane gume mogu da uzrokuju otežano upravljanje, povećanu potrošnju goriva, pa čak i potpuni gubitak vazduha iz pneumatika, dok prenapumpane gume mogu da poremete udobnost i uzrokuju neravnomerno habanje. Proverite pritisak u gumama pomoću pouzdanog merača i uporedite ga sa preporučenim nivoima u uputstvu za upotrebu vašeg vozila ili na pločici za gume koja se nalazi na okviru vozačevih vrata. Ne zaboravite da proverite i pritisak u gumi rezervnog točka.
  • Istrošenost gazećeg sloja. Proverite dubinu gazećeg sloja, jer istrošene gume imaju slabije trenje, naročito na vlažnim kolovozima, što povećava rizik od saobraćajnih nezgoda. Podsećanja radi, dubina gazećeg sloja letnjeg pneumatika mora biti viša od fabrički dozvoljene dubine označene TWI oznakama, odnosno ako iste ne postoje, najmanja dozvoljena dubina je 1,6 mm.
  • Strukturna celovitost. Potražite bilo kakve znake oštećenja, kao što su posekotine, pukotine ili izbočine na bočnim stranama gume. Ako primetite bilo šta neobično, posetite vulkanizera pre nego što krenete na put.

Tečnosti

Tečnosti u automobilu predstavljaju žilu kucavicu vašeg četvorotočkaša i zahtevaju redovne provere, bez obzira na vrstu i starost vozila. Održavanje odgovarajućih nivoa ovih tečnosti od suštinskog je značaja za nesmetan rad delova motora i drugih vitalnih komponenti. Obavezno proverite sledeće tečnosti:

  • Motorno ulje. Motorno ulje podmazuje komponente motora i sprečava pregrevanje. Pre putovanja, proverite nivo ulja i dopunite ga ili zamenite ako je potrebno. U slučaju da krećete na duže putovanje, nije zgoreg poneti dodatnu litru ulja za motor u prtljažniku, zlu ne trebalo.
  • Rashladna tečnost. Rashladna tečnost, ili antifriz, pomaže u regulisanju temperature motora. Pre polaska na put proverite nivo rashladne tečnosti u posudi i dodajte još ako je potrebno. Razmislite i o potpunoj zameni, ako je prošlo mnogo vremena od poslednjeg ispiranja.
  • Kočiona tečnost. Kočiona tečnost, odnosno kočiono ulje neophodna je za pravilno funkcionisanje kočionog sistema. Nizak nivo kočione tečnosti umanjuje performanse kočenja i povećava rizik od nezgoda. Ako primetite bilo kakve probleme sa kočnicama, kao što su mekana pedala ili čudni zvuci, dopustite mehaničaru da obavi neophodne provere.
  • Tečnost za menjač. Ulje za menjače podmazuje i hladi menjač, obezbeđujući glatko menjanje brzina. Ako vaše vozilo ima automatski menjač, češće proveravajte nivo tečnosti i njeno stanje. Ako je nivo nizak ili tečnost izgleda prljavo, preporučljivo je promeniti je pre putovanja.
  • Tečnost za pranje vetrobranskog stakla. Uverite se da je rezervoar tečnosti za pranje vetrobrana pun i potrudite se da u gepeku imate dovoljnu rezervu ove naizgled trivijalne, ali suštinski veoma važne tečnosti.
  • Tečnost za servo upravljač. Odgovarajući nivoi tečnosti u servo upravljaču važni su za lako i bezbedno upravljanje, posebno tokom dugih sati za volanom.

Tečnosti u automobilu zahtevaju redovne provere

Akumulator

Istrošen akumulator može da vas ostavi na cedilu podjednako često kao trošna guma. Zato je neophodno da se uverite da je i akumulator u dobroj kondiciji pre putovanja. Evo šta treba da uradite:

  • Korozija na polovima i stezaljkama. Proverite da li na terminalima akumulatora ima korozije, koja može da uzrokuje oscilacije napona, a nekad i potpuni prekid snabdevanja električnom energijom. Ako primetite beli ili zelenkasti talog, očistite ga mešavinom sode bikarbone i vode i žičanom četkom.
  • Provera kapaciteta. Ako je akumulator stariji od tri godine, poželjno je testirati njegov kapacitet u servisu ili prodavnici auto delova. Na mnogim mestima ove provere su besplatne i svakako je pametnije investirati u nov akumulator nego šlep službu.
  • Pravilno postavljanje. Uverite se da je akumulator dobro pričvršćen u ležištu. Labavo vezan akumulator će preterano vibrirati, što će vremenom dovesti do unutrašnjeg oštećenja i skraćenja životnog veka akumulatora.

Kočnice

Kočnice automobila su daleko najvažnija komponenta bezbednosnog sistema i one u svakom trenutku moraju biti u dobrom stanju. Pre nego što krenete na put, proverite da li na kočnicama ima bilo kakvih znakova istrošenosti ili drugih problema.

  • Kočione pločice i diskovi. Proverite debljinu kočionih pločica i ako su istrošene, zamenite ih. Takođe, pogledajte da li se na rotorima - diskovima uočavaju oštećenja ili deformacije. Ako osetite bilo kakve vibracije, šuštanje ili škripanje prilikom kočenja, neka vam kočnice proveri profesionalac.
  • Kočiona tečnost. Kao što je ranije pomenuto, uverite se da u sistemu postoji dovoljna količina ove tečnosti. Ako je kočiona tečnost tamna i prljava, razmislite o tome da je isperete i zamenite pre putovanja.

Svetla i signalizacija

Ispravno osvetljenje je nužan preduslov bezbedne vožnje, posebno tokom noći ili loših vremenskih uslova. Odvojite nekoliko minuta da pregledate sva svetla vašeg vozila.

  • Farovi. Proverite i duga i kratka svetla i uverite se da rade ispravno. Ako su farovi zamućeni ili prigušeni, razmislite o poliranju ili zameni.
  • Stop svetla i pokazivači pravca. Neka vam neko pomogne da proverite zadnja svetla, pokazivače pravca i svetla za vožnju unazad. Zamenite sve pregorele sijalice kako biste bili sigurni da drugi vozači mogu da vide vaše namere na putu.
  • Maglenke. Proverite i svetla za vožnju po magli, jer ona mogu znatno da unaprede bezbednost tokom vožnje pod otežanim uslovima.
  • Unutrašnja svetla. Proverite unutrašnja svetla, uključujući sijalice kabine i instrument table. Premda nisu toliko značajna kao spoljašnja svetla, važna su za dobru vidljivost u unutrašnjosti automobila i praćenje parametara vitalnih sistema u automobilu.

Brisači i vetrobransko staklo

Čisto vetrobransko staklo i funkcionalni brisači neophodni su za dobru vidljivost, posebno tokom dugih letnjih vožnji kada vas u svakom trenutku može zadesiti jaka kiša ili oluja, gust roj insekata ili prljavština kojom vas druga vozila na vlažnom kolovozu dekorišu poput španskog zida. Zato proverite sledeće:

  • Metlice brisača. Pregledajte metlice na znakove habanja, kao što su pukotine ili pruge. Ako brisači ne čiste vetrobransko staklo efikasno, zamenite ih pre putovanja.
  • Vetrobransko staklo. Proverite da li vetrobransko staklo ima strukturna oštećenja. Mala strugotina može brzo da se pretvori u veće pukotine, posebno tokom vožnje neravnim putevima. Ako postoji bilo kakvo oštećenje, popravite ga pre putovanja da biste izbegli ozbiljnije probleme.

Klima-uređaj

Vožnja po toplom danu vremenu može biti neprijatna i iscrpljujuća, tako da je itekako važno da proverite kako radi sistem klimatizacije, kao i da ga ispravno koristite.

  • Performanse klima-uređaja. Uključite klimu i uverite se da duva hladan vazduh. Ako vazduh nije toliko hladan koliko bi trebalo da bude, možda je vreme za zamenu rashladnog sredstva.
  • Filter vazduha. Proverite filter za vazduh u kabini i zamenite ga ako je prljav. Čist vazdušni filter osigurava da vaš rashladni efikasno radi, kao i da udišete čist vazduh tokom putovanja.

Tokom leta na putu se uvek možemo suočiti sa neočekivanim problemima

Komplet za hitne slučajeve

Tokom leta na putu se uvek možemo suočiti sa neočekivanim problemima. Priprema kompleta za hitne slučajeve koje uvek treba imati u automobilu može da pomogne da rešimo manje probleme i ostanete bezbedni u slučaju kvara.

  • Osnovni alati i oprema. Spakujte set osnovnih alata, kao što su šrafciger, klešta i ključevi. Ovo može biti korisno za manje popravke.
  • Rezervna guma, dizalica i ključ. Proverite da li je guma na rezervnom točku pravilno naduvana i uverite se da je dizalica ispravna, a ključ za točak odgovarajućih dimenzija. Takođe treba da znate kako da promenite gumu – vežbajte kod kuće ako se već niste upoznali sa ovom relativno jednostavno popravkom.
  • Kablovi. Kablovi za startovanje automobila su neophodni u slučaju da vam se akumulator isprazni.
  • Komplet prve pomoći. Atestiran komplet prve pomoći je deo obavezne opreme i uključuje sve što je potrebno za saniranje lakših povreda. Obratite samo pažnju na rok trajanja nabavite novi paket u slučaju da je starom prošao rok.
  • Lampa i baterije. Baterijska lampa sa dodatnim baterijama je spasonosni dodatak tokom noćnih intervencija. Razmislite i o čeonoj lampi koja omogućava da vam ruke budu slobodne dok radite.
  • Prekrivači i dodatna odeća. Avgustovske noći mogu biti sveže, a još ako putujete kroz područja gde temperature mogu značajno da padnu, spakujte ćebad i dodatnu odeću da vam bude pri ruci u slučaju kvara.
  • Voda i nekvarljive grickalice. Spakujte dodatnu vodu i nekvarljive grickalice, kako biste bili „siti i napiti“ tokom dugih vožnji ili u slučaju nužde.

Na kraju, ostaje još samo da pažljivo isplanirate rutu putovanja ili da se opremite adekvatnim GPS uređajem, namenskim navigatorom ili pametnim telefonom sa odgovarajućim aplikacijama koji će biti slamka spasa u slučaju da vas avanturistički duh povede u nepoznatom pravcu.

Zašto je putovanje krajem leta dobra ideja?

Putovanje automobilom krajem leta se preporučuje iz nekoliko razloga:

  1. Idealni vremenski uslovi: Kasno leto često donosi blaže temperature, što putovanje i boravak na destinaciji čini ugodnijim. Možete uživati u toplim danima bez intenzivnih vrućina koje nas masiraju sredinom leta.
  2. Koloritni pejzaži: Kako leto prelazi u jesen, mnogi regioni poprimaju prelepe pejzaže sa bojama rane jeseni. To će svakako unaprediti vizuelni doživljaj putovanja.
  3. Manje gužve: S krajem sezone odmora popularne turističke destinacije nisu više toliko zaposednute brojnim turistima i više ćete uživati u istraživanju novih lokacija..
  4. Specijalne ponude: Na kraju letnje sezone mnogi hoteli i agencije nude osetne popuste. Putovanje će tako biti još pristupačnije, a predviđeni budžet za „skitanje“ obezbediće vam više sadržaja.
  5. Dan i dalje dugo traje: Iako dani postaju kraći krajem leta, još uvek ima dovoljno dnevne svetlosti za putovanja.
  6. Fleksibilnost u planiranju putovanju: Sa manje ljudi na odmorima naći ćete više raspoloživog smeštaja i aktivnosti, što daje veću fleksibilnost u planiranju putovanja.
  7. Opuštanje pre jeseni: Putovanje krajem leta pruža savršenu priliku da se opustite pre užurbane jesenje sezone. Bez obzira da li se vraćate na posao, školu ili druge obaveze, ovo putovanje može biti odličan način da „napunite baterije“ i uživate u poslednjim danima leta.
  8. Vreme za porodicu: Putovanje u kasno leto može biti dobrodošla psihološka priprema za početak nove školske godine. To je odlična prilika da sa svojim najbližima stvorite trajne uspomene i uživate u kvalitetnom vremenu pre nego što vas rutina svakodnevnog života ponovo ne obuzme.
Ostavite Vaš komentar

Potrebna Vam je pomoć, preporuka ili savet?

/images/uploaded/treba-vam-pomoc_1000.jpeg

Konsultujte se i poručite telefonom

Zatražite personalizovanu ponudu
Tim stručnih konsultanata će vam vrlo rado pomoći da napravite pravi izbor za svoje vozilo. Naše dugogodišnje iskustvo u prodaji auto delova pomoći će vam da rešite sve dileme.
Pozovite nas svakog radnog dana
od 8 do 18h, i subotom od 8 do 16h.
Svi auto delovi na jednom mestu: amortizeri, filteri, plivajući zamajac, motorna ulja, set kvačila, letva volana, alternator i drugi rezervni delovi za vaš automobil. Savremena online prodavnica auto delova, alata i opreme nudi najširi dijapazon delova i cena kroz efikasnu pretragu najboljih rezervnih delova za vašeg četvorotočkaša, po pristupačnim cenama, uz besplatnu isporuku. Na pravom ste mestu!