Kako uživati u letu na četiri točka

Osnovne popravke i održavanje automobila uvek je dobra ideja

Angažovanjem u „uradi sam“ automobilskim projektima ne samo da štedimo vreme i novac i učimo vredne veštine, već imamo mogućnost da poboljšamo svoje vozilo u skladu sa sopstvenim željama i potrebama. Takođe, važan je i osećaj postignuća koji proizilazi iz uspešnog završetka samostalnog projekta, što može biti posebno zadovoljavajuće kada vidimo opipljive rezultate svog rada. Upravo za ovakve poduhvate leto dolazi kao poručeno.

Zasukati rukave za osnovne popravke i održavanje automobila uvek je dobra ideja. Tokom toplih meseci, dok se suočavamo sa raznim mukama na vrućem asfaltu, možemo da se pozabavimo i zabavnijom stranom održavanja automobila i kroz jednostavne i relativno jeftine intervencije unapredimo udobnost, bezbednost i izgled svojih četvorotočkaša. Šta sve možemo da uradimo za svoja vozila kako bismo još više uživali u predstojećim letnjim mesecima, kao stvorenim za boravak u prirodi, putovanja i opuštanje?

Udobnost i bezbednost

Duži boravak u automobilu tokom toplih meseci nameće potrebu za redovnim održavanjem higijene i povoljnih mikroklimatskih uslova u unutrašnjosti vozila. Takođe, ovo je zgodna prilika i za dodatne estetske i funkcionalne intervencije koja ne iziskuju veća ulaganja.

Detaljno pranje i čišćenje. Od pribora za čišćenje i pranje potrebni su vam efikasno sredstvo za pranje vozila, mikrofiber krpe, vosak ili slično sredstvo za poliranje i usisivač. Spoljašnjost vozila najpre temeljno operite auto-šamponom. Očistite prozore sredstvom za pranje stakla iznutra i spolja. Unutrašnjost očistite usisivačem i odgovarajućim sredstvima za održavanje enterijera, koja možete bezbedno da koristite na instrument tabli, sedištima i drugim osetljivim površinama. Više informacija o održavanju higijene vozila tokom leta potražite u posebnom tekstu o čišćenju.

Zatamnjivanje prozora. Zatamnjivanje stakala je jedna od najefikasnijih mera toplotne zaštite koja obezbeđuje nižu temperaturu u vozilu, smanjuje intenzitet štetnog UV zračenja i doprinosi uštedi goriva kroz veću efikasnost klima-uređaja. Svakako ne treba zanemariti ni bezbednosni aspekt, jer folije sprečavaju rasipanje sitnih komada stakla u slučaju saobraćajne nezgode. Od materijala potrebna vam je folija za zatamnjivanje prozora, rastvor za nanošenje, brisač i žilet. Najpre temeljno očistite prozore, potom izrežite foliju za toniranje na veličinu prozora i nanesite je koristeći rastvor za nanošenje kako biste je lakše pozicionirali. Uklonite mehuriće vazduha i poravnajte film pomoću brisača. Višak na ivicama isecite žiletom.

Što se zakonskih propisa u vezi sa zatamnjivanjem stakala tiče, na snazi je Pravilnik o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima, čiji član 72 precizira da se sva stakla koja se nalaze iza srednjeg stuba mogu naknadno zatamnjivati bez ograničenja. Tu spadaju zadnja bočna stakla i zadnje vetrobransko staklo. Auto stakla koja se nalaze u ravni vozača mogu biti naknadno zatamnjena do 30%. Prednje vetrobransko auto stakla se ne zatamnjuje.

Poliranje farova. Ako plastika farova nije previše oštećena, korišćenjem sredstava za restauraciju farova (jastučići za brušenje, odnosno vodobrusni papir, sredstvo za poliranje, vosak, UV lak) možete im vratiti stari sjaj i obezbediti bolju preglednost u vožnji. Očistite farove sapunom i vodom i pomoću papira za brušenje uklonite zamućeni sloj, a zatim ih ispolirajte i premažite voskom kako bi povratili providnost. Na kraju nanesite UV bezbojni lak za zaštitu od budućih oštećenja.

Instaliranje automobilske kamere. Potrebni su vam auto kamera, komplet za montažu i odgovarajući komplet za ožičenje. Izaberite kameru za vožnju sa funkcijama koje su vam potrebne (npr. noćni vid, GPS) i postavite kameru na šoferšajbnu blizu retrovizora. Provucite ožičenje duž ivice vetrobranskog stakla i sakrijte ga ispod obloge. Priključite kabl za napajanje na izvor napajanja (najčešće ležište upaljača za cigarete). Osim za beleženje uspomena sa puta, kamera može da posluži i kao dragoceni saveznik kod eventualnih nezgoda i dokazivanja krivice prilikom naplate štete od osiguranja.

Nadogradnja audio sistema. Od neophodnih delova trebaće vam novi radio aparat (glavna jedinica), zvučnici, komplet za ožičenje i odgovarajući alat za instalaciju. Uklonite stari uređaj i zvučnike, zatim instalirajte novi aparat, prateći dijagram ožičenja. Zamenite stare zvučnike novim i testirajte sistem da biste bili sigurni da sve radi kako treba. Ovom prilikom nije zgoreg ni ugraditi novu auto-antenu.

Farbanje kočionih čeljusti je relativno jednostavna intervencija sa potencijalno upečatljivim rezultatima

Estetske intervencije

Dok se u nekim slučajevima ukrašavanje automobila tretira kao vrlo ozbiljan i unosan posao – često i veoma skup poduhvat – mnogi vozači žele da osveže izgled svog limenog ljubimca uz minimalne troškove. Opcije za estetsku doradu u domaćoj radinosti su brojne, naročito kada su u pitanju detalji.

Farbanje kočionih čeljusti je relativno jednostavna intervencija sa potencijalno upečatljivim rezultatima. Farbanje se može obaviti na više načina, a najlakše je korišćenjem kompleta koji sadrži odgovarajuću termostabilnu boju, razređivač, sredstvo za čišćenje i četkicu. Umesto četkice može da se koristi i farba u spreju, ali i ona mora da bude otporna na visoke temperature (npr. boja za bloka motora). Čeljusti možete farbati na mestu gde stoje, kako ne biste morali da ih skidate, ali u tom slučaju treba voditi računa o tome da farba ne završi na pogrešnom mestu (zato okolne elemente treba zaštititi novinama ili najlonom).

Uklonite točkove da biste pristupili kočionim čeljustima i temeljno očistite čeljusti sredstvom za čišćenje kočnica. Zaštitite okolna područja kako biste sprečili prekomerno prskanje boje. Nanesite nekoliko slojeva boje i sačekajte da se boja osuši pre nego što ponovo instalirate točkove. Kad ste već blizu točkova, možete i da osvežite felne koristeći boje za felne u spreju.

Postavljanje novih presvlaka za sedišta. Od novih presvlaka imamo višestruku korist, kako sa estetske, tako i sa zdravstvene strane (udobniji položaj tela tokom vožnje, smanjeno zamaranje vozača i putnika, bolja higijena enterijera). Instalacija presvlaka je najčešće vrlo jednostavan posao za koji vam trebaju kvalitetne presvlake za sedišta i eventualno alati za montažu. Izaberite presvlake za sedišta koje odgovaraju sedištima vašeg automobila. Uklonite naslone za glavu i postavite presvlake sedišta, pričvršćujući ih na mestu. Ponovo postavite naslone za glavu i izvršite sva potrebna podešavanja za dobro prianjanje. Svakako razmotrite i nabavku novih patosnica.

Dodavanje unutrašnjeg LED osvetljenja. Ništa ne razbija monotoniju zatvorenog prostora kao zanimljivo osvetljenje. U slučaju automobila to su LED svetlosne trake, koje se nabavljaju sa kompletom za ožičenje i lepljivom trakom. LED traka možete da rasporedite u prostoru za noge, ispod sedišta ili duž instrument table. Najpre očistite površine na koje ćete postaviti LED trake, a potom ih pričvrstite lepljivom trakom. Povežite ožičenje sa izvorom napajanja, kao što su kutija sa osiguračima u automobilu ili upaljač za cigarete. Kod nekih modela LED trakica postoji daljinski upravljač ili aplikacija za upravljanje svetlima.

Ništa ne razbija monotoniju zatvorenog prostora kao zanimljivo LED osvetljenje

Funkcionalne nadogradnje

Od intervencija u domaćoj radinosti koje poboljšavaju funkcionalnost automobila predlažemo nekoliko brzopoteznih rešenja koja će se višestruko isplatiti, i to ne samo tokom leta.

Postavljanje krovnog nosača. Krovni nosači su veoma zgodno rešenje za prevoženje dodatnog tereta, naročito kada se planira putovanje sa većim brojem putnika. Za instalaciju je, pored kompleta krovnog nosača, potreban i alat za montažu koji se obično isporučuju u paketu sa nosačima. Kada izaberete krovni nosač koji odgovara marki i modelu vašeg automobila pratite uputstva za pričvršćivanje nosača na krovne šine ili nosače. Dobro zategnite sve zavrtnje i proverite da na nekom spoju nema lufta. Zatim postavite krovne kutije ili korpe i testirajte stabilnost krovnog nosača pre nego što krenete na dalje putovanje. Ukoliko ste ljubitelji rekreacije na dva točka, i nosači bicikla su obavezna stavka u letnjem auto-inventaru (podsetite se još i šta sve treba imati u automobilu).

Nadogradnja na LED farove. Nabavite odgovarajuće LED sijalice za farove, kao i alat za ugradnju. Uklonite stare sijalice iz kućišta farova, instalirajte nove LED sijalice i uverite se da su pravilno poravnate. Testirajte farove da biste bili sigurni da rade ispravno. Prednost LED tehnologije ogleda se u dužem životnom veku sijalica, manjoj energetskoj potrošnji, mali dimenzijama i manjoj emisiji toplote. Negativna strana? Nisu baš jeftine.

Organizator za prtljažni prostor. Istina, postoji mnoštvo gotovih rešenja za organizaciju prostora u prtljažniku, ali izrada sopstvenog rešenja nosi poseban šarm. Uz malo šperploče i tkanine, nekoliko šrafova i malo mašte možete da napravite idealno prilagođen organizator za prtljažnik ili za sedište.

Osnove kampovanja automobilom

Auto kampovanje nudi savršen spoj avanture na otvorenom i kućne udobnosti. Bez obzira da li ste iskusan kamper ili početnik koji želi da istražuje prirodu na otvorenom, oprema za izlete i kampovanje je obavezan deo inventare. Najvažnije elemente izdvajamo u redovima koji slede.

Zaštita

  • Šator: Izaberite klasičan šator ili krovni šator koji odgovara vašim potrebama. Za kampovanje automobilom, težina nije toliko kritična, tako da se možete odlučiti za veći, udobniji šator.
  • Vreća za spavanje: Kvalitetna vreća za tri sezone sigurno je rešenje za većinu uslova.
  • Podloga za spavanje ili vazdušni dušek obezbeđuju dodatnu izolaciju i amortizaciju.
  • Jastuci i ćebad: Omiljeni jastuk iz kuće može da napravi ogromnu razliku u nivou udobnosti.

Ishrana

  • Prenosiva peć: omogućava da skuvate skoro sva jela. Obavezno ponesite dovoljno goriva.
  • Posuđe i pribor: Spakujte lonce, tiganje i pribor.
  • Frižider: Ručni frižider visokog kvaliteta neophodan je za održavanje svežine hrane.
  • Skladištenje hrane: Ponesite kontejnere ili kese za čuvanje ostataka hrane..

Lična higijena

  • Toaletne potrepštine: Spakujte osnovne stvari kao što su četkica za zube, pasta za zube, biorazgradivi sapun i peškir koji se brzo suši.
  • Komplet prve pomoći: Atestiran komplet prve pomoći spada u obaveznu opremu za auto. Uključite dodatne zavoje, antiseptičke maramice, lekove protiv bolova i sve lične lekove.
  • Sredstva za dezinfekciju ruku i vlažne maramice: Zgodne su za brzo čišćenje i održavanje higijene kada voda nije dostupna.

Odeća i obuća

  • Višeslojna odeća: Oblačenje u slojeve vam omogućava da se prilagodite promenljivim temperaturama. Uključite osnovne slojeve koji odvode vlagu, izolacione srednje slojeve i vodootporni spoljni sloj.
  • Obuća: Ponesite čvrste planinarske cipele ili cipele i udobne sandale ili natikače za kamp.
  • Oprema za kišu: Dobra kišna jakna i vodootporne pantalone takođe su neizbežne.

Osvetljenje i napajanje

  • Baterijske lampe: Neophodne za navigaciju kampom nakon mraka. Ponesite dodatne baterije. Lampe za čelo su posebno zgodna varijanta.
  • Baterije i punjači: Održavajte svoje elektronske uređaje u funkciji pomoću prenosivih baterija ili solarnih punjača.
Ostavite Vaš komentar

Potrebna Vam je pomoć, preporuka ili savet?

/images/uploaded/treba-vam-pomoc_1000.jpeg

Konsultujte se i poručite telefonom

Zatražite personalizovanu ponudu
Tim stručnih konsultanata će vam vrlo rado pomoći da napravite pravi izbor za svoje vozilo. Naše dugogodišnje iskustvo u prodaji auto delova pomoći će vam da rešite sve dileme.
Pozovite nas svakog radnog dana
od 8 do 18h, i subotom od 8 do 16h.
Svi auto delovi na jednom mestu: amortizeri, filteri, plivajući zamajac, motorna ulja, set kvačila, letva volana, alternator i drugi rezervni delovi za vaš automobil. Savremena online prodavnica auto delova, alata i opreme nudi najširi dijapazon delova i cena kroz efikasnu pretragu najboljih rezervnih delova za vašeg četvorotočkaša, po pristupačnim cenama, uz besplatnu isporuku. Na pravom ste mestu!